Dlaczego relacje są ważne?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Nasze relacje z innymi mogą wpływać na nasze samopoczucie w sposób pozytywny ale też negatywny. Posiadamy w swoim życiu wiele relacji – z przyjaciółmi, kolegami i koleżankami ze szkoły, członkami rodziny, nauczycielami, a nawet z nami samymi. 

Dlaczego relacje są ważne?

© UNICEF/Luiz Marques

Skorzystajcie z poniższych wskazówek, jeśli chcecie dowiedzieć się: 

  • jak radzić sobie z trudnymi relacjami i lepiej się komunikować,
  • jak być dobrym przyjacielem i wspierać innych,
  • dlaczego warto być życzliwym dla siebie samego. 

4 WSKAZÓWKI, JAK BUDOWAĆ POZYTYWNE RELACJE 

Wskazówka 1 

Uważne słuchanie jest kluczowe w komunikacji i zrozumieniu drugiej osoby. 
Jak to robić? To proste! Kiedy z kimś rozmawiasz, odłóż na bok wszelkie rozpraszacze (np. telefon), zadawaj pytania uzupełniające, podsumuj to, co zostało powiedziane, aby mieć pewność, że dobrze zrozumiałeś drugą osobę.

Wskazówka 2 

Włożenie wysiłku w zrozumienie sytuacji drugiej osoby jest niezbędne w budowaniu wartościowej relacji.
Zadaj sobie pytanie: Jak druga osoba może się teraz czuć? Czy kiedyś czułaś/-łeś się podobnie? Jak możesz okazać jej życzliwość i wyrazić gotowość do pomocy? 

Wskazówka 3 

Nie mamy wpływu na to, jak zachowują się inni, ale zawsze możemy w sposób pełen szacunku dać im znać, jak się czujemy z tym, jak postępują. 
Na początku może nie być to proste, ale spróbuj wyrazić, jak się czujesz i powiedzieć, czego potrzebujesz lub jakiego zachowania oczekujesz od drugiej osoby. 

Np. “Czuję się teraz…, potrzebuję… / czy mógłbyś… ? 

Wskazówka 4 

Pamiętaj - nieporozumienie i różnica zdań to nie to samo, co bycie zastraszanym czy krzywdzonym.  
Jeśli kiedykolwiek poczułeś się zagrożony lub skrzywdzony w relacji, sięgnij po pomoc przyjaciela lub zaufanej osoby dorosłej.

Proszenie o pomoc nie zawsze jest proste, ale to oznaka siły i odwagi, a także jeden ze sposobów dbania o siebie. 
 

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej